Co zrobić w przypadku kolizji auta

Kolizje i wypadki drogowe? Niestety zdarzają się na drogach każdego dnia. Jest to niestety bardzo przykry i problematyczny akt, ale musi się z nim liczyć każdy kierowca wyjeżdżający na drogę i biorący udział w ruchu drogowym. Oczywiście nie powiedziane jest, że każdemu musi się to przytrafić, ale możemy być świadkiem kolizji, jej uczestnikiem, lub jej powodem.

Niestety nawet niegroźna stłuczka, a tym bardziej kolizja może być stresującym i przykrym wydarzeniem. Wypadki to codzienność, jedne mniej, drugie bardziej niebezpieczne. Jednym z najgroźniejszych przypadków wśród kolizji jest zderzenie z innym samochodem, pieszym lub przeszkodą, taką jak drzewa, mury itp.

Najczęściej w takich przypadkach uszkodzeniu ulegają przednie części pojazdu lub jego boki. W środku na przedzie znajdują się takie części jak deska rozdzielcza, silnik, chłodnica, można powiedzieć, że te elementy mogą trochę zabezpieczyć obecnych w pojeździe i oczywiście samego kierowcę. Większość samochodów jest również wyposażona w poduszki powietrzne, a każdy samochód ma pasy bezpieczeństwa, o których nie można zapominać.

Możemy być bardzo ostrożnymi kierowcami, ale na drodze są zawsze jeszcze inni uczestnicy ruchu i możemy być również świadkiem kolizji jak i jej sprawcą, choćbyśmy tego nie chcieli. Co wówczas robić, gdy ten przykry incydent sięgnie również nas samych?

wypadek samochodowy

Czym jest wypadek, a czym kolizja?

Najprościej mówiąc, kolizja drogowa ma miejsce wtedy, gdy podczas zderzenia nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Skutki kolizji nie utrzymują się również więcej niż 7 dni i nie doznaliśmy poważnego uszczerbku na zdrowiu. Należy pamiętać, że obrażenia dotyczą zarówno sprawcy jak i poszkodowanego.

Kolizja drogowa jest również wyrażeniem kolokwialnym, czyli potocznym i nie występuje w kodeksie. Wypadek drogowy natomiast to zdarzenie, które miało miejsce w ruchu lądowym i zostało spowodowane nieumyślnie z naruszeniem zasad ruchu drogowego. Na skutek wypadku samochodowego można dostać rozstroju zdrowia, uszkodzenia ciała i utrzymują się one dłużej niż 7 dni. Różnica między kolizją, a wypadkiem ma znaczenie, ponieważ wyciąga się wówczas inne konsekwencje. Z racji, że podczas wypadku dochodzi do obrażeń ciała, koniecznym jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia.

Jak postępować podczas kolizji drogowej

Podczas kolizji drogowej po pierwsze należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Mianowicie trzeba usunąć pojazd z jezdni, tak by nie utrudniać przejazdu innym kierowcom, następnie włączyć światła awaryjne, a także oznaczyć miejsca trójkątem ostrzegawczym. Ponad to uznając, że zdarzenie jest kolizją, a więc nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu, nie musimy wzywać pomocy medycznej. Ale co zatem z policją? Wezwanie policji to kłopot dla sprawcy.

Niekiedy okazuje się, że kierowcy dogadają się polubownie i interwencja policji drogowej nie jest potrzebna. Wówczas możemy spisać z drugim kierowcą, po ustaleniu okoliczności i stwierdzeniu braku obrażeń, oświadczenie sprawcy kolizji. Oświadczenie to jest podstawą do dalszych działań związanych z formalną likwidacją szkody.

Trzeba pamiętać, że takie oświadczenie kolizji uprawnia do poszkodowanego do dochodzenia stosownego odszkodowania z polisy OC, ale sprawcy. Dużym plusem jest dla powodującego kolizję brak mandatu i stresu związanego z interwencją policji.

Sprawdzamy przebieg aut sprowadzanych z Niemiec

Od dłuższego czasu kierowcy z naszego kraju wychodzą z założenia, że bardzo korzystnie jest kupić auto z Niemiec, a więc zza wschodnich granic państwa. Są to bardzo często dobrej marki samochody, które są sprawne i zadbane. Możemy tam spotkać auta całkiem dobrze wyposażone i w atrakcyjnej cenie. W wielu przypadkach auto sprowadzane z Niemiec może okazać się prawdziwą motoryzacyjną perełką. Czasem bywa tak, że sprowadzając auto z Niemiec robimy to za czyimś pośrednictwem, lub samodzielnie. Zdarzyć się może wówczas, że spotka nas niemiłe oszustwo. Warto wówczas sprawdzić przynajmniej przebieg aut sprowadzanych z Niemiec.

Auto sprowadzone z Niemiec, a przebieg samochodu

Osoba, która chce sprzedać samochód bardzo często chce nam przedstawić oferowane auto w jak najlepszym świetle. Niestety trzeba być ostrożnym co do przebiegu auta, który jest prezentowany przez sprzedawcę, gdyż to właśnie w tym momencie dochodzi niekiedy do manipulacji i przekłamań.

Zakup samochodu jest sporą inwestycją i warto zwrócić na to szczególną uwagę. Przebieg to inaczej ilość przejechanych kilometrów danym autem. Jest to ważne, ponieważ to od przebiegu zależy wysokość ceny auta z Niemiec i ma to wpływ na jego wartość.

Otóż okazuje się, że gdy auto sprowadzane ma małą ilość kilometrów jest nawet do 25% droższe niż auto z dużym przebiegiem. Dodatkowo, gdy sprowadzanie auta z Niemiec nie jest dla nas codziennością,  eksploatacja wyrażona w przebytych kilometrach może być cenną wskazówką, ponieważ pozwala na określenie stanu technicznego.

import aut

Jak sprawdzić przebieg auta sprowadzanego z Niemiec

Jednym z najprostszych sposobów oceny przebiegu w aucie jest kontrola wzrokowa stanu zewnętrznego takich materiałów wykończeniowych jak tapicerka na kierownicy, mechanizmu skrzyni biegów lub układu przeniesienia siły napędu. Przetarta kierownica, lub gałka zmiany biegów powinny być sygnałem dla przyszłego posiadacza auta, że przebieg może być większy w rzeczywistości, niż jest nam prezentowany.

Oczywiście nawet serwisowane auta mogą nosić ślady takich przetrać i na pierwszy rzut oka mogą one zostać niezauważone, ale warto wówczas sprawdzić ich stan. Ponieważ mogą one mówić o stanie przebiegu. Musimy się jednak do tych wskazówek lekko zdystansować, ponieważ inaczej eksploatowany będzie samochód wcześniej służący do jazdy po mieście, a inaczej auto stosowane na długich trasach lub służbowe. Wiele osób bardzo ceni sobie auta sprowadzane z Niemiec, ponieważ to tam kierowcy często przemierzają wiele kilometrów bez ograniczeń prędkości, stać ich na dobre paliwo, a także części serwisowe.

Auta z Niemiec, są więc często bardzo zadbane i dobrej jakości, a sprzedający rzetelnie przedstawiają swoje oferty. Jeśli jednak sami nie mamy możliwości, lub wiedzy na temat motoryzacji, a koniecznie zależy nam na sprowadzeniu auta z Niemiec, to warto zasięgnąć rady eksperta, lub skorzystać z auta na zamówienie za pośrednictwem firm zajmujących się sprowadzeniem ich.