skup aut Warszawa
Formularz Wyceny

Wiele osób obecnie się zastanawia, czy warto kupić samochód elektryczny. Istnieje wiele opinii na ten temat, które bardzo często są stronnicze, a należy pamiętać, że zakup samochodu elektrycznego posiada zarówno wady, jak i zalety. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy elektryk się opłaca, czy lepiej wybrać standardowy samochód spalinowy. Jesteś ciekawy? Jeśli tak, serdecznie zapraszamy do lektury tego artykułu.

Czy samochód elektryczny się opłaca?

By odpowiedzieć na pytanie "samochód elektryczny czy warto", musimy przyjrzeć się wielu kwestiom. Mowa tutaj między innymi o kosztach zakupu, eksploatacji, ładowaniu i wielu innym. Jednak na wstępie należy krótko wytłumaczyć, czym samochody na prąd różnią się od innych pojazdów. Wiele osób zastanawia się "samochody spalinowe jakie to" - jest to dominująca grupa pojazdów na drogach, która napędzana jest silnikiem spalinowym. Może być to wszystkim znany samochód benzyna lub diesel. Z kolei auto na prąd posiada silnik elektryczny, który wymaga ładowania. Samochody w pełni elektryczne oznaczane są skrótem BEV, który oznacza Bettry Electric Vehicle. Możemy spotkać się również z hybrydami, czyli samochodami z silnikiem spalinowym oraz napędem elektrycznym. Ciekawym rodzajem hybrydy jest ta typu plug-in, którą można zarówno naładować, jak i zatankować. Jednak w tym artykule pragniemy się skupić na tym, co warto wziąć pod uwagę decydując się na zakup elektryka lub auta spalinowego.

Jeśli posiadasz niepotrzebny pojazd, z którym nie wiesz co zrobić, to serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z naszym skupem aut Warszawa. Działamy również w innych miastach, więc sprawdź także ofertę skupu samochodów Białobrzegi, skupu aut Sochaczew i Piotrków Trybunalski.

Koszty eksploatacji i zakupu pojazdu elektrycznego

To ile kosztują samochody elektryczne zależne jest od wielu czynników, jednak nie ma co ukrywać, zazwyczaj są zdecydowanie droższe od pojazdów spalinowych. Można starać się o dofinansowanie do zakupu elektryka, bądź kredyt. Dobrym pomysłem jest także zakup używanego samochodu elektrycznego, lecz w zależności od modelu, cena takiego pojazdu również może być wyższa niż auta spalinowego. Sytuacja wygląda inaczej, gdy przyjrzymy się kosztom eksploatacji obu typów pojazdów. W przypadku aut spalinowych nie możesz zapomnieć o regularnej wymianie oleju i filtrów. Z kolei elektryczne auto dopiero po ok. 5 latach będzie wymagało konserwacji. Jeśli spojrzymy na ten aspekt długofalowo, to koszt eksploatacji elektrycznego samochodu jest zdecydowanie niższy.

Cena ubezpieczenia

Ubezpieczanie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Jeśli spojrzymy na statystyki, to posiadacze aut elektrycznych zapłacą mniej za takowe ubezpieczenie. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że elektryki są zwyczajnie "młodsze" niż pojazdy spalinowe, co ma wpływ na cenę OC.

Energia elektryczna czy zwykłe paliwo - co jest tańsze?

Jeśli posiadasz własne auto z pewnością zauważyłeś, że ceny benzyny i diesla w ostatnim czasie mocno wzrosły. Jednak podobnie jest w przypadku ładowania prądem, mimo to wszelkie statystyki pokazują, że koszt przejechania 100 km elektrykiem jest zdecydowanie niższy. W przypadku auta z silnikiem elektrycznym jest to około 12 zł, a samochodem spalinowym ta sama trasa to ok. 50 zł. Ponadto, jeszcze bardziej można oszczędzić, gdy zdecydujemy się na ładowanie w domu i panele fotowoltaiczne.

Dostosowanie infrastruktury do poszczególnych typów pojazdów

Raczej nie ulega wątpliwościom, że większość dróg dostosowanych jest do aut spalinowych. W końcu jest ich zdecydowanie więcej, a elektryki są stosunkowo nowe na rynku motoryzacyjnym. Jednak stale wzrasta liczba ogólnodostępnych stacji ładowania i specjalnych pasów na drodze, którymi mogą poruszać się jedynie auta elektryczne. Ze względu na ekologie, takie pojazdy są zdecydowanie bardziej wspierane, przez co ładowanie pojazdów elektrycznych za kilka lat może być równie proste, jak tych z silnikiem spalinowym. Na chwilę obecną zachęca się na przesiadkę do elektryka, co niesie za sobą wiele korzyści.

Ładowarka domowa

Powstaje coraz więcej punktów ładowania elektryków, jednak wiele osób preferuje ładowanie ich w domowym zaciszu. Jest to jak najbardziej możliwe i nie wymaga specjalnego gniazdka. Możliwość ładowania w domu sprawia, że właściciele elektryków mogą zaoszczędzić masę czasu.

Zasięg pojazdów elektrycznych

Jest to najbardziej kontrowersyjna kwestia, która nierzadko ma ostateczny wpływ na decyzję o zakupie auta elektrycznego. Przecież jak przyszłość motoryzacji może być tak ograniczona, jeśli chodzi o zasięg? Dlatego przed zakupem takiego samochodu należy zastanowić się, jakie mamy potrzeby i jak dużo w ciągu dnia jeździmy. Dla większości kierowców zasięg 300 kilometrów na jednym ładowaniu jest wystarczający. Jednak zdarza się, że dla niektórych 300 km to zdecydowanie zbyt mało i nie zdecydowałoby się na zakup elektryka.

Jazda elektrykiem

To oczywiste, że jazda elektrykiem różni się od posiadania auta spalinowego. Jednak także w tym przypadku, istnieje wiele modeli samochodów, które różnią się od siebie np. momentem obrotowym. Bardzo popularnymi autami jest m.in. BMW I3, Nissan Leaf, Tesla oraz Renault Zoe, a niektórzy decydują się również na zakup używanego elektryka. Warto wiedzieć przed zakupem jaką pojemność ma bateria takiego auta i czy istnieje możliwość szybkiego ładowania. Należy także zastanowić się, gdzie będziemy taki pojazd ładować i czy przysługuje nam dopłata do jego zakupu.

Gwarancja na pojazd

W przypadku samochodów z salonu, niezależnie na jaki silnik się zdecydujemy, dostajemy na niego gwarancję. Jeśli chodzi o auta elektryczne, to Unia Europejska reguluje ten aspekt i nakazuje producentom udzielać gwarancji na akumulator. Mowa tutaj o okresie 8 lat lub przynajmniej do 160 000 kilometrów zasięgu.

Degradacja baterii

Używane auta elektryczne mogą mieć mniejszy zasięg, niż ich nowe odpowiedniki. Przyjmuje się, że co roku zasięg baterii spada o około 2%, dlatego przed zakupem używanego pojazdu sprawdź, jaki ma zasięg. Możesz się nim po prostu przejechać i porównać o ile % zmniejszyło się naładowanie baterii. Należy także sprawdzić, ile tysięcy kilometrów zostało już przejechane takim pojazdem. Możesz się również przyjrzeć, jak wygląda proces ładowania takiego auta i ile on trwa.

Ekologia

Najczęściej poruszaną kwestią w kontekście aut elektrycznych jest ekologia. Warto zastanowić się nad tym, jaki wpływ na środowisko naturalne mają spaliny z naszych pojazdów i w jaki sposób możemy temu zapobiec. Przesiadka na elektryka to dosyć duży krok w kierunku promowania elektromobilności, która zwyczajnie jest bardziej ekologiczna. Jednak czy jest to rozwiązanie dla każdego na ten moment? Raczej nie, ponieważ obecna infrastruktura i koszty pojazdów elektrycznych mogą uniemożliwiać wielu osobom zakup takiego auta. Jednak nie należy odbierać samochodem elektrycznym tego, że faktycznie są bardziej ekologiczne i generują o połowę mniej CO2 niż pojazdy z silnikiem spalinowym. Najnowsze technologie dążą do tego, by minimalizować emisję CO2 z naszych aut.

Elektryk czy spalinówka? Podsumowanie

Zdecydowanie się na konkretny samochód może być trudnym zadaniem, dlatego warto poznać wszelkie wady i zalety obu tych rozwiązań. Auta z silnikiem spalinowym są nam wszystkim doskonale znane, czego nie można powiedzieć o elektrykach. Niekiedy są one prawdziwą tajemnicą, a zadania o nich są podzielone. Z tego powodu warto zapoznać się z ich charakterystyką, wadami i zaletami. Ogromne znaczenie przy zakupie samochodu elektrycznego ma jego zasięg, aspekt ekologiczny, infrastruktura i wiele, wiele innych. Na korzyść przemawia brak konieczności tankowania i niskie koszty eksploatacyjne. Mimo to, elektromobilność na chwilę obecną nie jest rozwiązaniem dla każdego. W niektórych miejscach występuje niedosyt miejsc do ładowania, co zniechęca do posiadania takiego pojazdu. Chociaż kto wie, może za kilka lat wszyscy będziemy poruszać się samochodami elektrycznymi? Wówczas z pewnością powstanie odpowiednia infrastruktura nawet w małych miejscowościach, co rozwiąże ten problem.

Jeśli decydujesz się na zakup nowego auta, niezależnie czy elektrycznego, czy spalinowego, prawdopodobnie musisz pozbyć się starego pojazdu. Wówczas z pomocą przychodzi nasz komis Maków Mazowiecki, ale funkcjonujemy także w innych miastach. Skupujemy też samochody używane Rawa Mazowiecka, a pełną listę miejscowości, w których działamy, sprawdzisz na naszej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami

Dane Kontaktowe

AutoskupMichał - oddział
Warszawa
ul. Linneusza 10
02-792 Warszawa
Nip 1251540390
Numer telefonu:
698 737 227
Email:
biuro@skupaut.waw.pl
Projekt: SEOMOOD®
Copyright 2023 © Skup Aut Warszawa
crossmenuchevron-down