Odpowiednie przygotowanie auta na zimę to absolutna podstawa, jeśli chcemy zadbać o stan naszego pojazdu. Co więcej zima to czas, kiedy warunki na drodze mogą być znacznie trudniejsze, więc dbając o nasz samochód, dbamy także o nasze bezpieczeństwo. Z przyjemnością podpowiemy Ci, jak przygotować auto na zimę krok po kroku.
Z kolei jeśli chcesz sprzedać swoje auto, to koniecznie odwiedź skup aut Warszawa, komis Maków Mazowiecki, Przasnysz czy Ostrołęka.
Przygotowania samochodu do zimy warto rozpocząć od wymiany opon. Opony zimowe mają lepszą przyczepność na śliskiej powierzchni, co znacznie wpływa na nasze bezpieczeństwo i komfort jazdy. Dobrym wyborem są również opony całoroczne, dzięki którym możemy zapomnieć o tym kroku. Jednak nawet jeśli nie musimy zmienić opon letnich na zimowe, to koniecznie sprawdźmy stan ogumienia i głębokość bieżnika, które powinna wynosić co najmniej 4 mm.
A kiedy zmienić opony na zimowe? Zazwyczaj poleca się wymienić opony, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Nie czekajmy na ujemne temperatury - jazda po śliskiej nawierzchni i lodzie jest bardzo niebezpieczna!
Niskie temperatury, a szczególnie te poniżej zera, są w stanie znacznie osłabić wydajność akumulatora, co może prowadzić do problemów z rozruchem silnika. Przed zimą warto sprawdzić stan akumulatora, jego poziom naładowania i kondycję. W razie potrzeby powinno się również rozważyć zakup nowego, szczególnie jeśli stary ma ponad 4 lata.
Przygotowanie auta do zimowy to także kontrola płynów eksploatacyjnych. Koniecznie zweryfikuj, czy poszczególne płyny nie wymagają wymiany lub dolania:
Niekorzystne warunki atmosferyczne wymagają sprawnych i dobrych hamulców. Koniecznie upewnij się, że klocki i tarcze hamulcowe są w dobrym stanie, a płyn hamulcowy ma odpowiedni poziom. Wszystkie ewentualne problemy z hamowaniem mogą poważnie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.
Przygotowanie auta do zimy również ma wpływ na nasz komfort. Przymarzający zamek może być dużym problemem, szczególnie gdy uniemożliwi nam on szybkie wejście do auta. Dlatego zabezpiecz zamek specjalnym smarem lub preparatem. Co więcej, zawsze warto mieć przy sobie odmrażacz do zamków (ale nie w samochodzie)! Z kolei gumowe uszczelki drzwi posmaruj silikonem - zapobiegniesz w taki sposób ich przymarzaniu. Guma jest szczególnie narażona na niszczenie się w czasie zimy, zatem lepiej zapobiegać.
Szykując się na sezon zimowy, warto wrzucić do swojego auta kilka gadżetów, które zimą okazują się bardzo przydatne! Mowa m.in. o:
Dobre oświetlenie to podstawa w czasie zimy, gdy dni są coraz krótsze, a częste opady znacznie wpływają na widoczność. Obowiązkowo trzeba sprawdzić działanie wszystkich świateł - przednich, tylnych, przeciwmgielnych i kierunkowskazów. Przepalone i zużyte żarówki wymień, a następie upewnij się, że reflektory są prawidłowo ustawione.
O ile sprawdzenie podwozia warto zlecić mechanikowi, to o nadwozie możemy zadbać sami. Sól drogowa używana do odladzania ulic może przyspieszyć korozję nadwozia, dlatego warto przed nią zabezpieczyć lakier naszego auta, na przykład za pomocą wosku. Przygotowując auto zimą pamiętaj też o naprawie karoserii, by jej uszkodzenia nie pogorszyły się. Z kolei podwozie warto ochronić odpowiednimi preparatami antykorozyjnymi. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego sam, oddaj auto do warsztatu samochodowego.
Choć klimatyzacja kojarzy się głównie z latem, to jest potrzebna także zimą. Pomaga ona odparować szyby, co jest szczególnie przydatne przy wilgotnej pogodzie. Komfortowa temperatura w samochodzie to podstawa podczas mrozów.
O wnętrze auto warto dbać zawsze, ale zimą piasek i błoto pośniegowe bywa naprawdę uciążliwe. Dlatego w okresie zimowym warto częściej sprzątać. Co więcej, warto usunąć z pojazdu i jego bagażnika wszystkie niepotrzebne elementy. Nie tylko zwiększają one masę samochodu, ale mogą też chłonąć wilgoć i niszczyć się.
Jeśli interesują Cię auta używane mazowieckie lub samochody używane Łódź, to koniecznie odwiedź komis Mława oraz skup aut Piotrków Trybunalski!
Wielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak przygotować się na zimę, ale są pewne kroki, o których zapominamy. Przede wszystkim warto dbać w okresie zimowym o pióra wycieraczek. Nigdy nie włączaj wycieraczek, gdy szyba pojazdu jest zamarznięta! Pamiętaj także o jak najszybszej wymianie płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowym by nie zmarzł on w zbiorniku. Z kolei właścicieli diesli powinni pamiętać o stosowaniu odpowiedniego preparatu do paliwa, który zabezpiecza przed wytrącaniem się parafiny z oleju napędowego w niskich temperaturach. W przypadku benzyny także możemy skorzystać z takich uszlachetniaczy, ale służących do czyszczenia układu.